sobota, 11 grudnia 2010

Układ słoneczny

           Ziemia jest trzecią planetą od słońca, bliżej niego znajduje się tylko Wenus i Merkury, ten drugi zaledwie 58 mln km. od słońca, Wenus 108 mln km, a nasza planeta 149 mln km, i jak widzimy jest to optymalna odległość do zaistnienia życia, jednakże na to by ono powstało musi złożyć się bardzo wiele czynników (gęstość planety, obecność wody, skład atmosfery a przede wszystkim jej istnienie, itd ). Następne w kolejności planety położne coraz dalej od słońca to: Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton, ten ostatni krąży w odległości 5900 milionów km. od słońca. Największy w naszym układzie planetarnym jest Jowisz, najmniejszy Pluton.





         Planety które krążą wokół naszego słońca wraz z nim to właśnie układ słoneczny, krążą wokół słońca gdyż oddziaływuje na nie jego grawitacja ( jeśli grawitacja słońca zmniejszyła by się, wszystkie ciała niebieskie krążące wokół niego zaczęły by się oddalać od słońca, kierując się w niewiadomym kierunku )

Nasz układ to tylko jeden z wielu we wszechświecie, bardzo możliwe że w którymś z nich istnieją warunki do życia. Formowanie się naszego układu rozpoczęło się 4,6 miliarda lat temu.

         Układ słoneczny jest szeroko opisywany w sieci i każdy może bez trudu znaleść wyczerpujące informacje na jego temat, więc nie chcę wchodzić w szczegóły, jedynymi sprawami jakie możemy zainicjować są nasze własne obserwacje lub spotrzeżenia. Wiadomo że nasz układ nie będzie istniał wiecznie, jak każdy inny, jest jeszcze dość młody więc jego destrukcja nie nastąpi prędko, jednakże zagrożeń dla Ziemi i życia jest znacznie więcej niż tylko upadek układu słonecznego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz